Aš - darželio mokytojas
Jei Tu darželio mokytojas, tikriausiai viskas, ką pasakysiu, Tau jau bus žinoma. Tu žinai ką reiškia įprasta vaikų darželio diena. Žinai, ką darželio mokytojai ir vaikai veikia kiekvieną dieną.
Anksčiau maniau, kad visi supranta, kas vyksta vaikų darželyje. Bent jau tol, kol nepradėjau sulaukti tokių komentarų, kaip šie:
“O, tu dirbi darželyje? Tai turėtų būti labai lengva, tiesa?”
“Tau tikrai užtenka dirbti darželyje? Maniau, kad tavo gyvenimo tikslai didesni…”
“Turbūt smagu visą dieną žaisti su vaikais.”
“Tu dirbi darželyje? Ai, ten bent jau nereikia vaikams per daug mokytis, pažaidžiate per dieną ir tiek.”
Anksčiau (o kartais, tiesą sakant, ir dabar) mane labai erzindavo tokie komentarai ir jausdavau poreikį visur ginti save ir visą mokytojų bendruomenę. Tačiau tada pamažu supratau, kad žmonės kalbantys šiuos dalykus iš tiesų juos sako ne dėl to, kad nori įžeisti. Supratau, kad jie tiesiog nežino kas gi vyksta už darželio durų.
Būtų nuostabu, jei šį įrašą perskaitytų visi pasaulio žmonės, tačiau realybėje žinau, kad jį perskaitys tie, kurie, greičiausiai, jau yra, arba ateityje siekia tapti mokytojais. Bet tai tikrai ne bėda. Mes, mokytojai, galime stovėti kartu ir žinoti kas iš tiesų vyksta darželyje.
“O, tu dirbi darželyje? Tai turėtų būti labai lengva, tiesa?”
Darbas vaikų darželyje tikrai nėra lengvas. Esu dirbusi ir su 1, 4, net 12 klasės mokiniais, kurių ugdymo turinys augant tikrai tampa vis sudėtingesnis, tačiau drįstu teigti, kad ugdymas darželyje yra tikrai labai sudėtingas reikalas! Įsivaizduokite – pas jus ateina maži žmogeliukai, tiesiogine to žodžio prasme nepažindami raidžių, skaičių.. O jūs jiems atrakinate duris į matematikos ir literatūros pasaulį!
Bet juk darželyje mokomės ne tik akademinių dalykų. Kai kurie dalykai, kuriuos laikome savaime suprantamais (sustojimas į “traukinuką”, ėjimas į tualetą, taisyklingas sėdėjimas, susitvarkymas ir t.t.) naujai atėjusiam vaikui yra absoliučiai nesuprantamas dalykas!
Jei manote, kad pirmąją dieną priversti 15 darželinukų išsirikiuoti į eilę ir sekti paskui jus yra lengva, pagalvokite dar kartą. Jie klaidžioja, nesupranta, jog reikia sekti paskui priešais esantį draugą tol, kol nebus sudainuotas tūkstantis traukinuko dainelių ir nepraeitos bilijonas „pratybų“.
O dabar pamirškime dienos rutiną. Pakalbėkime apie socialinius įgūdžius. Laikas, kol vaikas lanko darželį yra begalo svarbus socialinių įgūdžių mokymuisi.
Tokių dalykų kaip: emocijų valdymas, tinkamas balso tonas, bendravimas su suaugusiais ir bendraamžiais, darželyje mokomasi ir jie ugdomi kiekvieną dieną, jie neatsiranda tiesiog "savaime". Jų taip pat nėra lengva išmokyti. Įsivaizduokite, kad mokytojai vienu metu tenka visa klasė vaikų, kurių kiekvienam reikia socialinių įgūdžių palaikymo skirtingose srityse.
“Tau tikrai užtenka dirbti darželyje? Maniau, kad tavo gyvenimo tikslai didesni…”
Kaskart išgirdusi šią frazę susimąstau, nes tikrai nelabai suprantu ką reiškia „ar tau tikrai užtenka“ ir „didesni tikslai“. Galiu drąsiai teigti, jog dirbant šį darbą esu nuolatiniame tobulėjime. Nuolat vertinu, įsivertinu, mokau, nukreipiu, ugdau, padedu, išklausau ir darau dar daug kitų dalykų, kurie augina mane, kaip žmogų.
“Turbūt smagu visą dieną žaisti su vaikais.”
Tiesa, darželyje mes daug žaidžiame, bet tikriausiai kiekvienas mokytojas sutiks, kad mokymasis per žaidimą yra begalo svarbus ikimokykliniame amžiuje. Tiesa.. nevisai sutinku, kad žaidžiame visą dieną, na o ir pati sąvoka „žaidimas“ nėra iki galo teisingai suprantama. Kai vaikai žaidžia su lavinamaisiais žaislais (virtuvėlė, kaladėlės, lego, knygos, sensoriniai žaidimai) jie ne tiesiog „žaidžia“, tačiau kartu ir lavina daugybę įgūdžių ir kompetencijų:
- ugdo socialinius įgūdžius
- mokosi bendrauti
- mokosi realaus gyvenimo įgūdžių ir jų pritaikymo
- mokosi atlikti matematinius veiksmus
- mokosi skaityti
- lavina smulkiąją ir stambiąją motoriką
- tyrinėja ir dar daugiau.
“Tu dirbi darželyje? Ai, ten bent jau nereikia vaikams per daug mokytis, pažaidžiate per dieną ir tiek.”
Nemanau, kad man dar vis reikia atsakyti į šį klausimą.
Nesvarbu, ar esate mokytojas, ar ne, kiekvienas darbas šiame pasaulyje turi savo vietą ir yra savaip ypatingas. Tikrai tikiu, kad negalime iki galo suprasti kito žmogaus darbo, jei patys jo niekada neišbandėme.
Man patinka mokyti. Tikiu, kad kiekvienam mokančiam vaikai ir supratimas, jog kasdien keiti jų gyvenimus ir yra ta varomoji galia pirmyn. Taigi, visi mokytojai, ir toliau darykite tai, ką mokate geriausiai!