Pojūčiai. Regėjimas. Kvapas. Garsas. Lytėjimas. Skonis. Penki trumpi žodžiai, kurie yra visko, ką daro žmonės, pagrindas. Jie yra šalia kiekvieną sekundę kiekvieną dieną, padeda mums rinkti ir apdoroti informaciją. Todėl vaikų pojūčių skatinimas ir lavinimas yra esminė vaikų mokymo dalis.
KAS YRA SENSORINIS MOKYMASIS?
Sensorinis mokymasis - tai mokymosi metodas, kai vaikai, norėdami pažinti ir suprasti juos supančią aplinką, naudoja bet kurį iš penkių pojūčių. Laikui bėgant, kai vaikai kasdienėje veikloje nuolat susiduria su jutiminiais veiksniais, jie vis geriau juos pažįsta ir geba lengviau juos iššifruoti.
Sensoriniai žaidimai apima bet kokią veiklą, kuri stimuliuoja vaiko pojūčius. Pavyzdys - mažas kūdikis, kuris tyrinėja jį supančius daiktus, dėdamas juos į burną. Šis procesas, dar vadinamas oraliniu tyrinėjimu, yra vienas svarbiausių vaikystės raidos etapų, padedantis kūdikiams ištirti objekto skonį ir tekstūrą.
Nuo seno teigiama, kad kuo daugiau vaikai tyrinėja, tuo daugiau išmoksta. Todėl sensoriniai žaidimai - tai tik būdas supažindinti vaikus su kuo daugiau skirtingų pojūčių. Tai stimuliuoja jų protą, padeda atrasti juos supantį pasaulį ir apdoroti pojūčiais surinktą informaciją.
Pasaulis kupinas galimybių, ypač kai kalbama apie vaikų mokymąsi. Mokymosi proceso metu vaikai daug ką patiria per pojūčius, kol pereina prie papildomo konceptualaus mąstymo. Mažesni vaikai tyrinėja juos supantį pasaulį, sąveikaudami su juo, jie įgyja žinių ir supratimo, remdamiesi pojūčių teikiama informacija.
Kaip visi žinome, kiekvienas mokosi skirtingai. Į vaiko ugdymą įtraukiant visus 5 pojūčius: skonį, lytėjimą, uoslę, regą ir klausą, padidėja vaiko gebėjimas mokytis ir tobulėti. Vienas vaikas gali suprasti pasaulį per lytėjimą, jam reikia pajusti smėlį ir vandenį, kad suprastų, kaip šie dalykai sąveikauja tarpusavyje. Kitas vaikas gali mokytis regėdamas, o ryškios sensorinių žaidimų zonos spalvos gali paskatinti jo susidomėjimą ir paskatinti sužinoti daugiau.
SENSORINIŲ ŽAIDIMŲ SVARBA
Taigi apibūdinome, kas yra sensorinis žaidimas ir kaip jis gali padėti vaikų vystymuisi. Tačiau kodėl sensoriniai žaidimai tokie svarbūs?
Paprasčiau tariant, sensoriniai žaidimai padeda vaikams atrasti, kas jie yra. Jie padeda lavinti vaizduotę, kūrybiškumą ir savarankiško tyrinėjimo pojūtį. Sensoriniai žaidimai taip pat gali padėti vaikams tyrinėti savo emocijas, išgyvenimus ir nusivylimus.
12 PRIEŽASČIŲ, KODĖL Į VAIKO DIENĄ REIKIA ĮTRAUKTI SENSORINIUS ŽAIDIMUS:
1. Žaisdami žaidžiame smegenų neuronines jungtis, o tai padeda atlikti sudėtingesnes mokymosi užduotis ir vystyti smegenis.
2. Mokymasis per kelis pojūčius gerina atmintį ir pažinimo tobulėjimą.
3. Padeda vaikui pačiam nusiraminti ir atrasti ramybę, išvystyti įveikos mechanizmus ir sumažinti nerimą ar nusivylimą.
4. Palaiko kalbos vystymąsi, įskaitant matematinę kalbą (ypač tokius požymius, kaip karšta / šalta, lygu / gruoblėta, šlapia / sausa).
5. Jis gerina stambiosios ir smulkiosios motorikos vystymąsi, erdvės suvokimą, problemų sprendimo įgūdžius ir socialinę sąveiką.
6. Sensorinė veikla padeda vaikams plėtoti turtingą žodyną, tyrinėti aplinką ir pažinti įvairias tekstūras.
7. Sensorinė veikla padeda vaikams suprasti savo emocijas per savęs pažinimą ir sąmoningumą.
8. Moko vaikus sutelkti dėmesį į vieną dalyką vienu metu, neblaškant dėmesio į kitus juos supančios aplinkos trikdžius.
9. Gerina vaiko gebėjimą prisiminti tai, ko išmoko, nes leidžia mokytis per patirtį.
10. Padeda jiems ugdyti būtinus įgūdžius, įskaitant pažinimo ir logikos įgūdžius.
11. Stiprina nervų jungtis smegenų kelyje, atlikdamas sudėtingesnes užduotis, stimuliuojančias jų pojūčius.
12. Padeda ugdyti socialinius įgūdžius, suteikia jiems priklausomybės jausmą, ugdo jų užuojautą, lavina empatiją ir gerina bendravimo įgūdžius.
KAIP ĮTRAUKTI SENSORINIUS ŽAIDIMUS NAMUOSE?
Įtraukti sensorinį žaidimą namuose galima sukuriant aplinką, kurioje vaikai gali tyrinėti, mokytis ir suprasti savo pasaulį per pojūčius.
Sensorinis stalas yra puikus būdas įtraukti vaikus į aplinką ir padėti jiems tyrinėti pasaulį. Tokie stalai puikiai padeda vaikams tyrinėti pasaulį per penkis pojūčius: regą, garsą, lytėjimą, klausą ir skonį. (Kaip pasigaminti sensorinį stalą namuose)
Galima pasitelkti ir įvairius sensorinius užsiėmimus: pavyzdžiui, jei vaikas mokosi ruošti maistą, galite pridėti skoninę veiklą. Jei vaikas mokosi atpažinti daiktus, sudėkite miniatiūrinius daiktus į maišelį, paverskite jį "paslapčių maišeliu" ir paprašykite, kad vaikas įkištų ranką į maišelį, paimtų vieną daiktą ir spėtų, kokį daiktą jis laiko, ir t.t.
PABAIGAI
Ateityje vaiko raida bus susijusi ne tik su jo smegenų vystymusi. Vaikas turi augti turėdamas žinių, kad ilgai trunkantis jutiminis žaidimas yra naudingas dėl savo turtingo, abstraktaus pobūdžio. Vaikai mėgaujasi savo veikla ir lavina pojūčius, pažintinius įgūdžius ir visapusišką augimą.